Macaristan’ı Tanıyalım

Unesco Dünya Mirası kapsamında korunan birçok bölgesi ve binası bulunan Macaristan, dünyada turistlerin en çok tercih ettiği 15 ülkeden biridir. Pek bilinmese de başkent Budapeşte Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Mimarisi ve doğal manzaralarıyla doğunun Paris’i olarak adlandırılan Budapeşte ülkeye hayat verir. Yazları epey sıcak, kışları da soğuk olan Macaristan bol yağış alır ve yağışlar pek tahmin edilemeden aniden gerçekleşir. Bu sebeple Macaristan’da yağmura karşı önleminizi yanınızda taşımanızı öneririz.

Macaristan’da Nereleri Gezmeliyim?

Başkent Budapeşte ile giriş yaptık, devam edelim. Aslında Buda ve Peşte isimli iki kentin zamanla birleşmeleri sonucunda oluşan kent, tıpkı İstanbul gibi Buda yakası ve Peşte yakası diye ikiye ayrılıyor. İçinden geçen Tuna Nehri etrafına kurulu mekanlar ve köprülerde keyifli vakit geçip bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Estergon şehri ise türkülere knu olan ünlü Estergon Kalesi’ne evsahipliği yapar ve Estergon Bazilikası gibi önemli eserleri de barındırır. Kanuni Sultan Süleyman’ın savaş sırasında şehit olduğu Zigetvar şehri de ilginizi çekebilecek diğer şehirlerden.

Macaristan’a Gidince Neler Yapmalıyım?

- İnşası sırasındaki çöküntüde planları bilen tek mimarın ölmesine rağmen bir sanat eserine dönüşen Aziz Stephen Bazilikası’nı görmelisiniz.
- Dünyanın en büyük 3. Parlamento binası olan Budapeşte Parlamento Binası’nın heybetine tanık olmaslısınız.
- Dünyanın en iyi akustiğine sahip ve en estetik 3. Operası kabul edilen Macaristan Devlet Opera Binası’nda bir performans izlemelisiniz.
- Teknelerle Tuna Nehri’nde romantik gezintiye çıkmalısınız.


Bu olağanüstü deneyimi yaşamak için Oygut Travel olarak vize başvurunuzu biz yapalım, size sadece tatil planı yapmak kalsın.

Tüm vize işlemlerinizi Oygut Vize üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.